

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 1.55 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.7272 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.5494 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 63 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 15 |
| Current Rating | 245 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ω |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 1 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26179
Ext.Price$0.26179
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26179 | $0.26179 |
| 10 | $0.20832 | $2.08320 |
| 50 | $0.18171 | $9.08550 |
| 100 | $0.15850 | $15.85000 |
| 500 | $0.14560 | $72.80000 |
| 1000 | $0.13793 | $137.93000 |
